Regiony Partnerskie

Abruzja

Abruzja oddziela cetrum i południe Włoch i jest znana jako “zielony region Europy” oraz “region parków”. Na terenie Abruzji znajdują się trzy parki narodowe ("Parco Nazionale d'Abruzzo", "Parco Nazionale della Majella" oraz "Parco Nazionale del Gran Sasso"), kilka parków regionalnych oraz dwadzieścia chronionych obszarów przyrody, co oznacza, że połowa terytorium regionu jest sklasyfikowana jako obszar pod ochroną. Stanowi to jednocześnie najwyższy procent obszarów objętych ochroną w ramach jednego regionu w całej Europie.

W Abruzji znajdują się również najwyższe szczyty łańcucha górskiego Apeninów ("Corno Grande - Gran Sasso" i "Monte Amaro - Majella"), region charakteryzuje bogactwo dzikiej przyrody oraz wspaniałe 130 kilometrowe wybrzeże Morza Adriatyckiego.

Abruzja jest także strategicznym węzłem śródziemnomorskim, do którego można dotrzeć licznymi szlakami morskimi, głównymi drogami kolejowymi, drogą powietrzną na międzynarodowe lotnisko oraz dzięki różnym portom wzdłuż wybrzeża adriatyckiego.

Abruzja jest regionem turystyki religijnej, historycznej oraz kulturalnej. Występują tu miejsca, które mogą być uznane ze prawdziwe ostoje ducha – pustelnie, sanktuaria, starożytne kościoły,  odnowione opactwa, dzieła sztuki sakralnej, zabytki i budowle w naturalnej scenerii, które skłaniają do ciszy i osobistej refleksji.

Biorąc pod uwagę historię i geograficzną charakterystykę, region zachował większość swojego terytorium w niezmienionym stanie. Ponadto, przez lata, region z sukcesem łączy ochronę swojego dziedzictwa naturalnego oraz swój krajobraz z kwitnącym rozwojem społeczno-gospodarczym.

Abruzja składa się z 305 gmin, większość z nich to miasteczka liczące poniżej 3 tysięcy mieszkańców. Przemysł jest obecny w regionie, małe i średnie przedsiębiorstwa przemysłowe, w tym główne włoskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, samochodowego i mikroelektronicznego. Na terenie regionu funkcjonuje również szeroka sieć dynamicznych małych i średnich przedsiębiorstw.

Rolnictwo, angażujące również małe gospodarstwa, z sukcesem zmodernizowane, oferuje wysokiej jakości produkty. Małe gospodarstwa są producentami wina, zbóż, ziemniaków, oliwek, warzyw oraz owoców. Tradycyjnymi produktami są szafran oraz lukrecja. 

Okręg Dubrownik-Neretwa

Powiat (okręg)  Dubrownik-Neretwa jest najbardziej wysuniętym na południe powiatem adriatyckiej Chorwacji, jednocześnie sąsiadując z Bośnią i Hercegowiną na północy, Czarnogórą na południowym-wschodzie oraz Włochami na południu.

Szczególną cechą powiatu jest wąska i niejednorodna strefa nabrzeża, oddzielona od dalszych obszarów masywem górskim.

 Obszar powiatu tworzą dwie funkcjonalne i fizjonomiczne strefy: stosunkowo wąska, podłużna strefa brzegowa z przylądkiem otoczonym otwartym morzem oraz pobliskimi wyspami a także obszar Doliny Neretwy wraz ze swoją strefą brzegową.

Terytorium powiatu Dubrownik-Neretwa tworzą 22 jednostki samorządów lokalnych, 5 miast (Dubrownik, Korčula, Ploče, Metković i Opuzen) oraz 17 gmin (Blato, Dubrovačko primorje, Janjina, Konavle , Kula Norinska, Lastovo, Lumbarda, Mljet , Orebić, Pojezerje, Slivno, Smokvica, Ston, Trpanj, Vela Luka, Zažablje oraz Župa Dubrovačka). W centrum powiatu położone jest miasto Dubrownik.

Rozwój Dubrownika historycznie opiera się na handlu morskim. Jako stolica Republiki Raguzy, republiki morskiej, miasto osiągnęło swój najwyższy poziom rozwoju, zwłaszcza w XV i XVI wieku. Dubrownik stał się ważnym ośrodkiem ze względu na swoje bogactwo oraz szczególne umiejętności swoich dyplomatów. W 1979 roku Dubrownik dołączył do listy miejsc światowego dziedzictwa UNESCO.

Powiat Dubrownik-Neretwa posiada silnie rozwiniętą sieć licznych uniwersytetów a także dobrze przygotowane programy studiów oraz studiów podyplomowych. Ponadto, powiat posiada sieć instytucji zdrowotnych a także dobrze rozwiniętą sieć transportową i bogate życie kulturalne – wszystkie te elementy wzmacniają jakość życia w Dubrowniku-Neretwie.

Turystyka, oparta na unikatowym, historycznym dziedzictwie, jest przodującą dziedziną inwestycyjną powiatu. Ponadto, zarówno rolnictwo z wysoko rozwiniętym potencjałem bazującym na żyznych obszarach rolnych oraz tradycyjnych uprawach i hodowlach, hydroponika z ogromnym potencjałem opartym głównie na sprzyjających warunkach i jakości wód lokalnych dla hodowli skorupiaków oraz białych ryb. Oprócz tego, w powiecie istnieje również ogromny potencjał rozwoju transportu pasażerskiego i frachtowego, sektora morskiego, stoczniowego itd. Inne obszary potencjalnych inwestycji to m.in. liczne źródła wody, odnawialne źródła energii oraz różnego rodzaju zasoby eksploatacji surowców mineralnych.

Region Prešov

Region Prešov (Kraj Preszowski) znajduje się w północno-wschodniej Słowacji i graniczy z Polską (360 km) oraz Ukrainą (38 km). Terytorium regionu obejmuje 8 974 km2. Region Prešov jest równocześnie najbardziej zaludnionym regionem Słowacji i liczy 814 527 mieszkańców.

Miasto Preszów jest trzecim największym miastem Słowacji, w którym Uniwersytet Preszowski kształci ponad 10 tysięcy studentów każdego roku.

Krajobraz górski jest jedną z głównych charakterystyk regionu. Trzy parki narodowe są jego największymi atrakcjami: Tatrzański Park Narodowy z Wysokimi Tatrami – najwyższym pasmem górskim na Słowacji (Szczyt Gerlachovsky: 2655 m); Pieniński Park Narodowy (najstarszy park naturalny w Europie) oraz Połoniński Park Narodowy z lasami bukowymi Karpat (UNESCO). Region jest bogaty w minerały oraz wody termalne wykorzystywane w spa oraz sanatoriach i uzdrowiskach.

Najważniejsze obiekty historyczne i kulturalne to wpisane na listę UNESCO miast Bardejov, miasto Levoča i jego okolice (również znajdujące się na liście UNESCO), Zamek Kežmarok oraz Zamek Ľubovňa, Spišská Kapitula, Spišská Sobota, 32 starożytnych drewnianych kościołów (4 z nich wpisane są na listę UNESCO) a także Muzeum Sztuki Współczesnej Andy’iego Worhola w Medzilaborce, Galeria Tatra w Popradzie oraz Biblioteka P.O. Hviezdoslav w Preszowie.