Parteneri

Región Abruzzo 

Abruzzo je prepojením medzi stredným a južným Talianskom. Región je bežne známy ako "zelený región Európy" alebo "región parkov". 

V skutočnosti sú tam tri národné parky (Národný park Abruzzo, Národný park Majella a Národný park Gran Sasso), niekoľko regionálnych parkov a dvadsať chránených oblastí. To znamená, že polovica územia je chránená a ide o najvyššie percento než v ktoromkoľvek inom regióne v Európe. 

Súčasne sú tam najvyššie vrcholy Apenín (Corno Grande - Gran Sasso a Monte Amaro - Majella), bohatá škála voľne žijúcich živočíchov a nádherné 130 km dlhé pobrežie Jadranského mora. 

Abruzzo predstavuje strategický uzol pre Stredozemie, ktorý môže byť ľahko dostupný cez mnoho diaľnic, hlavných železničných sietí, medzinárodného letiska a rôznych prístavov pozdĺž pobrežia Jadranského mora. 

Abruzzo je kraj s danosťou pre náboženský, historický a kultúrny cestovný ruch. Existujú tam miesta, ktoré predstavujú skutočné duchovné stánky: pustovne, svätyne, starobylé kostoly, renovované kláštory, sväté umelecké diela, monumenty a stavby, ktoré stoja v prírodnej scenérii a vedú k tichosti a osobnej reflexii. 

Vzhľadom k jeho histórii a špecifickým geografickým charakteristikám si región zachoval veľa zo svojho územia bez zmeny. Navyše, v priebehu rokov úspešne prepojil ochranu svojho prírodného dedičstva a väčšiny územia s prosperujúcim sociálno-ekonomickým rozvojom. 

Územie Abruzzo sa skladá z 305 obcí, z ktorých väčšina má menej ako 3000 obyvateľov. 

Priemysel je prítomný v podobe malých a stredných odvetviach, vrátane hlavných talianskych a nadnárodných spoločností v chemickom, farmaceutickom, automobilovom a mikroelektronickom priemysle. Je tu tiež rozšírená sieť živých, dynamických malých a stredných podnikov po celom regióne. 

Poľnohospodárstvo, ktoré zahŕňa malé podniky, sa podarilo modernizovať a teraz ponúka vysoko kvalitné výrobky. Prevažne malé poľnohospodárske podniky produkujú víno, obilie, zemiaky, olivy, zeleninu a ovocie. Tradičné výrobky sú šafran a pelendrek. 

Dubrovnícko – neretvianska župa 

Dubrovnícko – neretvianska župa je najjužnejší región Jadranského Chorvátska a susedí s krajinami: Bosna a Hercegovina na sever, Čierna Hora na juhovýchod a Taliansko na juhu. 

Zvláštnosťou tohto kraja je úzka a nehomogénna pobrežná zóna, ktorá je oddelená od vnútrozemia  horským masívom. 

Územie župy pozostáva z dvoch hlavných funkčných a fyziognomických zón: relatívne úzka pozdĺžna pobrežná zóna s výbežkom do otvoreného mora a okolitými ostrovmi a oblasť údolia Neretva s tiahnucou sa pobrežnou zónou. 

Dubrovnícko – neretvianska župa je územne rozdelená do 22 jednotiek miestnej samosprávy, 5 miest (Dubrovnik, Korčula, Ploče, Metkovići a Opuzen) a 17 obcí (Blato, Dubrovačko Primorje, Janjina, Konavle, Kula Norinska, Lastovo, Lumbarda, Mljet, Orebić, Pojezerje, Slivno, Smokvica, Ston, Trpanj, Vela Luka, Zažablje a Župa Dubrovačka). Krajským mestom je Dubrovník. 

Prosperita mesta Dubrovníka bola historicky založená na námornom obchode. Ako hlavné mesto republiky Ragusa, námornej republiky, mesto dosiahlo vysokú úroveň rozvoja najmä v priebehu 15. a 16. storočia. Dubrovník sa stal pozoruhodným pre jeho bohatstvo a kvalifikovanú diplomaciu. V roku 1979 bolo mesto Dubrovník zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. 

Región má vysoko rozvinutú vzdelávaciu sieť s mnohými univerzitami a dobre rozvinuté prepojenie medzi stredoškolskými a vysokoškolskými programami. Okrem toho, že má dobre rozvinutú sieť zdravotníckych zariadení, má rovnako aj rozvinuté dopravné siete a bohatý kultúrny život, čím sa zvyšuje kvalita života v regióne.

Cestovný ruch, ktorý je založený na jedinečnom kultúrnom a historickom dedičstve, je poprednou oblasťou investícií v regióne. Po cestovnom ruchu nasledujú dve odvetvia: poľnohospodárstvo s vysoko rozvinutým potenciálom, ktorý je založený na úrodných poľnohospodárskych oblastiach a oblastiach priaznivých pre rast tradičných kultúr, a akvakultúra s veľkými možnosťami, ktoré vychádzajú prevažne z priaznivých podmienok miestnych vôd pre chov mušlí a bielych rýb. Ďalej existuje potenciál pre rozvoj osobnej a nákladnej dopravy, rozvinutú námornú dopravu, lodenice, atď. Zatiaľ čo ďalšími potenciálnymi oblasťami pre investície v kraji sú početné vodné zdroje, obnoviteľné zdroje energie a zdroje pre ťažbu nerastných surovín.

Lubuské vojvodstvo 

Lubuské vojvodstvo sa nachádza v západnom Poľsku a susedí s vojvodstvami: Západné Pomorsko, Veľkopoľsko, Dolné Sliezsko a s nemeckými spolkovými krajinami Brandenbursko a Sasko. Región je administratívne rozdelený do 83 častí, ktoré tvoria 14 okresov. V dvoch najväčších mestách majú sídlo: maršal vojvodstva v Zielonej Gore a vojvoda Lubuského vojvodstva v Gorzówe Wielkopolski. Rozloha regiónu je 13 988 km² a žije v ňom 1 011 024 ľudí. Hustota obyvateľstva je 72 ľudí na km², čo je jeden z najnižších podielov v Poľsku. Aj napriek nízkej populácii v krajine, vojvodstvo má silný sociálny potenciál v podobe veľkej skupiny ľudí v predproduktívnom a produktívnom veku. Pokiaľ ide o demografiu, je to mladý región. 

Fondy EÚ sú vynaložené predovšetkým na zvýšenie dostupnosti a konkurencieschopnosti dopravnej infraštruktúry: nové cesty, obchvaty a modernizované železničné trate. Hlavné cestné tranzitné trasy prechádzajú cez región: A2 Varšava - Świecko - Berlín, S3 Szczecin - Gorzow Wielkopolski - Zielona Góra - Legnica a A18 Drážďany - Olszyna - Wroclaw. Neustále rastúci význam nadobúda letisko Zielona Góra-Babimost, ktoré podporuje leteckú prepravu cestujúcich z poľského hlavného mesta - Varšava. 

Pre rozvoj regiónu sú veľmi dôležité investície do vedeckých a technologických parkov, ktoré definujú ekonomický rozvoj založený na vedomostiach. Je to pre nás najdôležitejší strategický cieľ. Vytvorené už boli: Centrum obnoviteľných zdrojov energie na Vyššej odbornej škole v Sulechówe, Agrotechnické centrum v Kalsk, ako aj Vedecko-technologický park pri Univerzite v Zelenej Gore v Novom Kisielin (kde je už zavedené logistické centrum). Centrum pre inovácie - technológie pre ľudské zdravie je vo výstavbe, ďalšie sú: Centrum pre udržateľnú výstavbu a energetiku a Centrum informačných technológií.

Lubuské vojvodstvo je mladý, dynamický a rozmanitý región. Tu hudba hrá až do konca sveta a o jeden deň dlhšie: v Kostrzyn nad Odrou je najväčší festival v Poľsku - Woodstock. Davy hudobných fanúšikov sa hrnú každý rok do kláštora v Gościkowie - Paradyż na festival v raji, a verní diváci prídu do Ła­gowa na Lubuské filmové leto. Medzinárodné stretnutie rómskych skupín „Romane Dyvesa“, Ruský festival piesni, Medzinárodný detský folklórny festival,  Divadelné stretnutia Gorzów a Medzinárodný filmový festival Auteur Theory Quest Europe tvoria bohaté kultúrne zázemie nášho územia. 

História nášho regiónu potvrdzuje, že Lubuskie je zem vína a medu. Tradícia vína siaha až do trinásteho storočia. Jediná vínna a medová cesta v Poľsku prechádza našim územím. Viac ako 200 kilometrová trasa zahŕňa tucty očarujúcich zastávok, medzi ktoré patria atrakcie ako vinice, múzeá a včelie farmy, kde si môžete vychutnať Lubuské vojvodstvo. "Lubuskie stojí za to" je najkratšia charakteristika Lubuského regiónu, ktorý sa oplatí navštíviť a kde sa oplatí investovať. 

Zdroj : Lubuskie. Rozvoj a ekonomické trendy